Риэлторлик фаолиятининг ҳуқуқий асослари такомиллаштирилмоқда
Бугун Олий Мажлис Сенатининг 14 ялпи мажлисида “Риелторлик фаолияти тўғрисида”ги Қонун муҳокама қилиниб, натижаси бўйича маъқулланди.
Таъкидланганидек, сўнгги йилларда аҳоли сонининг ортиши ва урбанизация жараёнларининг жадаллашуви кўчмас мулк бозорининг ривожланишига олиб келмоқда. Шу билан бирга, риелторлик фаолиятини тартибга солишнинг амалдаги механизмларини такомиллаштириш зарурати юзага келмоқда.
Айни пайтда риелторлик фаолиятининг айрим ҳолларда норасмий тарзда амалга оширилаётгани бозорнинг очиқлиги ва шаффофлигига салбий таъсир кўрсатмоқда. Натижада “яширин иқтисодиёт”нинг сақланиб қолиши ҳамда айрим фуқаролар ҳуқуқларининг бузилиши каби ҳолатлар кузатилмоқда.
Мазкур Қонун билан:
• риелторлик фаолиятини амалга оширишнинг ҳуқуқий асосларини такомиллаштириш назарда тутилмоқда;
• риелторлик фаолиятини давлат томонидан тартибга солиш механизмлари аниқлаштирилади;
• кўчмас мулк бозорида иштирок этувчи шахсларнинг ҳуқуқ ва мажбуриятлари белгиланади;
• риелторлик хизматлари бозорида очиқлик ва шаффофликни таъминлашга қаратилган нормалар жорий этилади;
• фуқароларнинг мулк ҳуқуқларини ҳимоя қилиш кафолатлари кучайтирилади.
Қонуннинг қабул қилиниши риелторлик хизматлари бозорини тартибга солиш, соҳада қонунийликни мустаҳкамлаш ҳамда “яширин иқтисодиёт”ни қисқартиришга хизмат қилади.

The legal framework for realtor activities is being improved
Today, at the 14th plenary session of the Senate of the Oliy Majlis, the Law “On Realtor Activity” was discussed and approved.
As noted, in recent years, population growth and accelerating urbanization processes have contributed to the development of the real estate market. At the same time, there is a need to improve the existing mechanisms for regulating realtor activities.
Currently, in some cases, realtor activities are carried out informally, which negatively affects market transparency and openness. As a result, elements of the shadow economy persist, and there are instances of violations of citizens’ rights.
The Law provides for:
• improvement of the legal framework for realtor activities;
• clarification of state regulation mechanisms in this field;
• definition of the rights and obligations of real estate market participants;
• introduction of norms aimed at ensuring transparency and openness of the realtor services market;
• strengthening guarantees for the protection of citizens’ property rights.
The adoption of the Law is aimed at regulating the realtor services market, strengthening legality in the sector, and reducing the shadow economy.