Риэлторлик фаолиятининг ҳуқуқий асослари такомиллаштирилмоқда
Бугун Олий Мажлис Сенатининг 14 ялпи мажлисида “Риелторлик фаолияти тўғрисида”ги Қонун муҳокама қилиниб, натижаси бўйича маъқулланди.
Таъкидланганидек, сўнгги йилларда аҳоли сонининг ортиши ва урбанизация жараёнларининг жадаллашуви кўчмас мулк бозорининг ривожланишига олиб келмоқда. Шу билан бирга, риелторлик фаолиятини тартибга солишнинг амалдаги механизмларини такомиллаштириш зарурати юзага келмоқда.
Айни пайтда риелторлик фаолиятининг айрим ҳолларда норасмий тарзда амалга оширилаётгани бозорнинг очиқлиги ва шаффофлигига салбий таъсир кўрсатмоқда. Натижада “яширин иқтисодиёт”нинг сақланиб қолиши ҳамда айрим фуқаролар ҳуқуқларининг бузилиши каби ҳолатлар кузатилмоқда.
Мазкур Қонун билан:
• риелторлик фаолиятини амалга оширишнинг ҳуқуқий асосларини такомиллаштириш назарда тутилмоқда;
• риелторлик фаолиятини давлат томонидан тартибга солиш механизмлари аниқлаштирилади;
• кўчмас мулк бозорида иштирок этувчи шахсларнинг ҳуқуқ ва мажбуриятлари белгиланади;
• риелторлик хизматлари бозорида очиқлик ва шаффофликни таъминлашга қаратилган нормалар жорий этилади;
• фуқароларнинг мулк ҳуқуқларини ҳимоя қилиш кафолатлари кучайтирилади.
Қонуннинг қабул қилиниши риелторлик хизматлари бозорини тартибга солиш, соҳада қонунийликни мустаҳкамлаш ҳамда “яширин иқтисодиёт”ни қисқартиришга хизмат қилади.

Совершенствуются правовые основы риэлторской деятельности
Сегодня на 14-м пленарном заседании Сената Олий Мажлиса был рассмотрен и одобрен Закон «О риелторской деятельности».
Как отмечалось, в последние годы рост численности населения и ускорение процессов урбанизации способствуют развитию рынка недвижимости. Вместе с тем возникает необходимость совершенствования действующих механизмов регулирования риелторской деятельности.
В настоящее время в отдельных случаях риелторская деятельность осуществляется неформально, что негативно влияет на прозрачность и открытость рынка. В результате сохраняются проявления «теневой экономики», а также имеют место случаи нарушения прав граждан.
Законом предусматривается:
• совершенствование правовых основ осуществления риелторской деятельности;
• уточнение механизмов государственного регулирования данной сферы;
• определение прав и обязанностей участников рынка недвижимости;
• внедрение норм, направленных на обеспечение открытости и прозрачности рынка риелторских услуг;
• усиление гарантий защиты имущественных прав граждан.
Принятие Закона направлено на упорядочение рынка риелторских услуг, укрепление законности в сфере, а также сокращение «теневой экономики»