Давлат муассасалари ва давлат иштирокидаги корхоналарни қисқартириш бўйича навбатдаги чора-тадбирлар
"2021-2025 йилларда давлат иштирокидаги корхоналарни бошқариш ва ислоҳ қилиш стратегияси"нинг устувор йўналиши сифатида давлат иштирокидаги корхоналарга эгалик қилиш асосларини белгилаш, хусусий сектор муваффақиятли фаолият кўрсатаётган ва рақобат ривожланган соҳаларда давлат иштирокини чеклаш, давлат иштирокидаги корхоналарни хусусийлаштиришда тизимлилик ва “сот ёки тушунтир” тамойилларини жорий этиш орқали давлат иштирокидаги корхоналарни кескин қисқартириш ҳисобланади.
Шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 8 февралдаги ПҚ-123-сон қарорига мувофиқ, бир товар бозорида бешта ва ундан ортиқ хусусий тадбиркорлик субъектлари фаолият юритиб келаётган, рақобат ривожланган соҳаларда фаолият юритаётган давлат муассасалари тугатилиши ёки хўжалик жамиятларига ўзгартирилган ҳолда хусусий секторга сотилиши кўрсатилган.

Очередные меры по сокращению государственных учреждений и предприятий с участием государства
Одним из приоритетных направлений "Стратегии управления и реформирования предприятий с участием государства на 2021-2025 годы" является определение основ владения предприятиями с государственным участием, ограничение участия государства в секторах, где успешно работает частный сектор и существует развитая конкуренция, а также резкое сокращение числа предприятий с участием государства через внедрение системности и принципов "продать или объяснить" при приватизации предприятий с государственным участием.
Кроме того, в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 8 февраля 2022 года ПП-123, в тех отраслях, где на одном товарном рынке функционирует пять и более частных субъектов предпринимательства и развита конкуренция, государственные учреждения будут ликвидированы или преобразованы в хозяйственные общества и проданы частному сектору.
Согласно постановлению, в системе 50 министерств и ведомств:
• 62 предприятия с участием государства будут реорганизованы в государственные учреждения;
• 289 государственных учреждений и 110 предприятий с участием государства будут ликвидированы в установленном законодательством порядке.